Pastorácia povolaní na Slovensku

Ako je to s človekom, čo sa bojí Pána? Ukáže mu cestu, ktorú si má vyvoliť.

  • Čo mi bolo zverené


    Bože, náš Otec, tvoje stvorenie je úžasné. Z tvojej ruky pochádza všetko stvorené. Aj mňa si povolal k životu, dal si mi životnú úlohu, poverenie, ktoré nemôže naplniť nikto iný. Mám poslanie pre svoj život. Možno toto svoje pozemské poslanie dostatočne a jasne nerozoznávam, raz mi však bude úplne jasné. Nebol som povolaný do života, aby som bol neužitočný a zbytočný. Som ohnivkom dlhej reťaze, mostu medzi ľuďmi a generáciami.
    Pane, Bože, bolo mi zverené to najlepšie: napĺňať tvoje dielo, prinášať pokoj, konať dobro, slúžiť pravde, žiť tvoje slovo, kdekoľvek som, kdekoľvek budem.
    Amen. 

    (Modlitba z Fidži)

Návštevníci našej stránky

Dnes:89
Tento týždeň:708

Práve je tu on-line 18 návštevníkov a nik z nášho tímu.Zasvätené panny OV

latinsky Ordo Virginum

Rád zasvätených panien je starobylý, existujúci už od čias apoštolov. Je to spôsob zasväteného života žien, ktoré Pán povolal, aby sa k nemu pripútali s väčšou slobodou srdca, tela a ducha, a ktoré sa so schválením Cirkvi rozhodli žiť v stave trvalého panenstva.

Už v prvých storočiach existovali v cirkevných obciach panny, ktoré chceli z lásky k Bohu zasvätiť svoje panenstvo Kristovi v službe Cirkvi. K životu v panenstve boli prijímané biskupom.
So vznikom rehoľného spôsobu života počet panien žijúcich v svetských podmienkach klesal, nikdy však nezanikol.

Povolanie k tomuto spôsobu zasväteného života sa znovu stalo aktuálnym na začiatku 20. storočia. Druhým vatikánskym koncilom bolo nariadené upraviť starobylý obrad zasvätenia panien (SC, čl. 80). Nový obrad bol vyhlásený dekrétom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí z 31. mája 1970 a umožnil prijať zasvätenie ženám žijúcim vo svete.

4. augusta 2012 sa uskutočnilo prvé zasvätenie panien na Slovensku v Žiline, keď biskup Mons. Tomáš Galis zasvätil tri kandidátky.
O rok nato arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský prijal do stavu Bohu zasvätených panien tri pripravené kandidátky z Bratislavskej arcidiecézy.

Stav zasvätenej panny nie je zriadený kvôli nejakej konkrétnej úlohe v Cirkvi, ale pre osobnú svätosť tej, ktorá ho prijíma. Charizma zasvätenej panny spočíva v jej svedectve a prítomnosti. Panny zasväcujú svoju čistotu, aby Krista vrúcnejšie milovali a pohotovejšie slúžili bratom a sestrám.

Zasvätená panna má byť vo svojom živote a službe obrazom panenskej nevesty Cirkvi v jej vzťahu k Ježišovi Kristovi, teda čistá silou milosti.
Životný štýl zasvätenej panny je odrazom Cirkvi panny, ktorá tu na zemi v modlitbách a svedectve života očakáva prichádzajúceho Pána a vedome sa pripravuje pre svojho Ženícha.

Zasvätené panenstvo samo osebe nevyžaduje aj záväzok chudoby a poslušnosti, ale iba život v panenskej čistote.
Diecézny biskup je priamym predstaveným pre pannu, ktorú zasvätil Pánovi. Preto zasvätená panna prechováva voči nemu úctu a poslušnosť a modlí sa zaňho.
Charakteristikou jej stavu je prijímanie sviatostí, denné modlitba breviára, lectio divina, meditácia, duchovné čítanie, spytovanie svedomia, adorácia, duchovné vedenie, exercície a prejavy úcty k Panne Márii, ako napríklad ruženec.

Každá zasvätená panna slúži svojej diecéze i celej Cirkvi podľa svojich chariziem, veku, životných podmienok a okolností, podľa svojej vlastnej profesie i spirituality - zvlášť modlitbou, skutkami pokánia a milosrdenstva, dobročinnosťou a apoštolskou činnosťou. Podieľa sa na evanjelizácii, katechizácií a iných činnostiach Cirkvi v prostredí, v ktorom žije a pracuje. Podľa priania biskupa a potrieb diecézy môže prijať zamestnanie v Cirkvi alebo zostať vo svojom civilnom povolaní.

Zasvätené panny pôsobia v mnohých krajinách po celom svete.
Na Slovensku pôsobia zatiaľ v Bratislave, Žiline a v Dubnici nad Váhom. Ich kandidátky žijú v Košiciach, Prešove, v Ružomberku a v Tvrdošíne.

Formácia trvá 7 rokov. Podieľa sa na nej biskupský delegát, duchovný poradca a zasvätená panna sprevádzateľka.
Vyžaduje sa minimálny vek 23 rokov, najvyšší 43 rokov.


Kontakt:

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

ordovirginum-sk.webnode.sk