Pastorácia povolaní na Slovensku

 • Za misionárske povolanie

  Ježišu, ty si povedal
  svojím prvým učeníkom:
  "Poďte za mnou!"
  a oni sa stali tvojimi apoštolmi vo svete.
  Veď ma v tieto dni,
  keď sa snažím rozoznať
  tvoje volanie v mojom živote.
  Osvieť moje vnútro,
  aby som sa lepšie poznal
  a mal odvahu odpovedať ti
  z hĺbky môjho srdca.
  Podopieraj moje kroky na tejto ceste,
  ktorá možno vedie k životu zasvätenému misiám.
  Pomôž mi modliť sa
  a načúvať pozorne tvojmu hlasu.
  Amen

  Z  modlitieb misionárov verbistov

Všetky zamyslenia

Má Boh pre každého osobitú vôľu?
Aby mali život a aby ho mali hojnejšie
List tomu, kto chce nasledovať Krista
Cesta
Povolaní patriť a poslaní povolávať
Žijeme svoje duchovné povolania?
Čo je to vírus DReDS?
Mária - vzor viery a hľadania Boha
Kto je tvojou oporou?
Svätý Pavol - vzor apoštolskej horlivosti
Povolanie
Povolanie ako dar
Totus Tuus
Dom a Boh
Čo mám robiť, aby som mal večný život?
Vojdi do svojej komôrky
Posúchy menejcennosti

Návštevníci našej stránky

Dnes:46
Tento týždeň:507

Práve je tu on-line 19 návštevníkov a nik z nášho tímu.Čo je to vírus DReDS?

Už ste si niekedy kupovali ruksak? O obchody s takzvaným „outdoorovým vybavením“ vo väčších mestách naozaj nie je núdza. Ani o sortiment, ktorý ponúkajú. Je z čoho vyberať. Podľa účelu, veľkosti, značky, farby, ceny, dĺžky záručnej doby... veď to poznáte.

Človek má šťastie, ak natrafí na dobrého predavača – odborníka, ktorý mu vie vysvetliť prednosti i nevýhody jednotlivých produktov, aby podľa možností „nesadol na lep“ tej najlepšej reklame. Konečne si vyberiete výrobok, ktorý najviac zodpovedá vašim potrebám i predstavám, zaplatíte (nie málo, lebo predavač vás presvedčí, že tie lacnejšie veci sa hneď zničia) a vyjdete z obchodu. Cestou domov vám pochopiteľne padne do oka [iks] ľudí, ktorí majú ruksak podobného typu ako ten váš, a začnete vymýšľať: „Čo ak je predsa len o trochu praktickejší tamten? A ten druhý zas vyzerá priestrannejší. A ten čierny má asi predsa len viac bočných vreciek... Možno v inom obchode by ten môj mali aj za nižšiu cenu. Tá druhá značka predsa len vyzerá o čosi lepšie, aj keď je drahšia...“ A už sa vám váš nový ruksak akosi prestáva páčiť. Môže sa dokonca stať, že s ním začnete veľmi skoro zle zaobchádzať, aby sa čím skôr zničil, a aby ste si mohli kúpiť druhý. Možno poznáte podobnú situáciu nie s ruksakom, ale s oblečením, či s mobilom, s MP4 prehrávačom, s digitálnym fotoaparátom alebo ešte s niečím iným.

Zdanlivo banálna situácia. Veľmi dobre však ilustruje, ako sa prejavuje jeden nebezpečný a v súčasnosti veľmi rozšírený vírus. Volá sa syndróm vypestovaného zlyhania zodpovedného rozhodovania (DReDDS Developed Responsible Decision Deficiency Syndrome) a nezasahuje iba „nakupovacie“ zvyklosti. To je iba jedno z jeho prvých štádií. Ak ho zvládnete, zvyšuje sa vaša odolnosť. Ak však podľahnete, nedostaví sa úľava, ale podobné príznaky ešte väčšej intenzity. Je veľmi dôležité čím skôr zastaviť hneď jeho prvé symptómy. Inak sa vírus rozvíja ďalej a veľmi skoro môže zasiahnuť i ďalšie oblasti života. Potom sú už jeho prejavy navonok menej výrazné, ale o to závažnejšie a ťažšie sa liečia.

Vírus je pravdepodobne dôsledkom konzumného spôsobu života, ktorý sa riadi heslami: „Použi a zahoď!“ Veľmi mu prospieva spôsob uvažovania, ktorý sa do bežného života dostáva z oblasti informatiky: „Vytvor súbor – Zmaž súbor.“ „Nainštaluj – odinštaluj.“ „Krok späť.“ „Vrátiť akciu.“ V ľudskej mysli a v postojoch tak spôsobuje spočiatku nepozorovateľné zmeny, ktoré postupne vedú k tomu, že človek si úplne odvykne niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Ak sa pre niečo rozhodne, vzápätí svoju voľbu spochybní. Keď sa na niečo podujme, potrebuje si zaistiť, aby nechýbalo tlačidlo „SPÄŤ“ alebo „VYMAŽ“, na ktoré bude môcť kedykoľvek kliknúť. A takto postupne reaguje vo všetkom. Pri chodení s niekým neustále pokukuje inom potenciálnom partnerovi, ktorý je možno krajší, šikovnejší, bohatší, miesto toho, aby investoval čas do budovania vzťahu. Pred vstupom do manželstva si „zadarmo sťahuje“ akúsi „trial version“, ktorú bude môcť kedykoľvek bez problémov „odinštalovať“. Program „POVOLANIE“ mu je cudzí, pretože neponúka voľne stiahnuteľnú skúšobnú verziu a nepredpokladá možnosť odinštalovania. Naopak, vedie k trvalým a nenávratným hardvérovým zmenám, ktoré väčšina súčasných užívateľov považuje za nežiaduce.

Existuje na vírus DReDS vôbec nejaký liek? Áno. Je ich dokonca viac a možno ich ľubovoľne striedať. Všetky sú ľahko dostupné, vysoko účinné a nemajú žiadne kontraindikácie ani nežiaduce vedľajšie účinky. Nespôsobujú závislosť ani pri zvýšení dávky a veľmi sa odporúča po začatí liečby nikdy ich užívanie nevysadiť. Je možné, ba dokonca vhodné, začať s ich užívaním ešte predtým, než sa dostavia prvé príznaky, pretože zároveň pôsobia ako očkovanie. K dispozícii sú mnohé preparáty. Z tých najrozšírenejších je to napríklad: Schopnosť uskromniť sa aj so staršími vecami, ktoré sú ešte funkčné; Vytrvalosť v službe i vtedy, keď prestáva byť zábavná; Vernosť prijatým záväzkom aj vtedy, keď sú spojené s prekonávaním prekážok; Schopnosť vybrať si z dvoch dobier to, ktoré stojí viac námahy; Ochota riskovať svoju prestíž; Ochota vzdať sa svojho pohodlia... a mnohé ďalšie.

Neveríte, že by mohli zabrať? Vyskúšajte!

Sr. Anna Mátiková FSP