Pastorácia povolaní na Slovensku

Všetky články blogu Srdce v ohni

Tomáš Morus nebol ani pápež
Svätý Izidor
Svätý Patrik, patrón Írska
Rok 2015 - rok zasvätených
Svätý Andrej, apoštol
Svätý Augustín a dušičky
Svätý páter Pio
Svätý Ignác z Loyoly
Svätý Tomáš, apoštol
Svätý Ján Nepomucký
Dobrý pastier
Svätý Jozef
Obetovanie Pána
Svätý Filip Neri: Prorok radosti
Svätý František: Pane, čo chceš, aby som urobil?
Anton Paduánsky
Svätý Peter
Svätý Pavol

Návštevníci našej stránky

Dnes:47
Tento týždeň:184

Práve je tu on-line 14 návštevníkov a nik z nášho tímu.Svätý Izidor

Povedzme si dnes niečo o málo poznanom svätcovi Izidorovi. Bol španiel a pochádzal z chudobnej roľníckej rodiny, kde sa ťažká práca na poli dedila z generácie na generáciu. Lenže Izidor okrem toho zdedil aj úprimný a jednoduchý vzťah k Bohu, ktorý vo svojom živote neopakovateľne prehĺbil.

Od skorej mladosti si vytvoril zvyk ako železnú košeľu - každé ráno išiel na svätú omšu a začínal deň vložením sa pod ochranu Ježiša Krista a Panny Márie. S trochou nadsádzky by sme mohli povedať, že aj jeho meno (Izidor = Easy door = Ľahké dvere )  naznačovalo každodenné ranné otváranie duchovných dverí, takže mu počas dňa už nič nemohlo padnúť zaťažko.

 

Po relatívne rýchlej smrti svojich rodičov začal pracovať u jedného veľkostatkára v Madride, aby si takto zarobil na živobytie. Tento statkár si ho zaraz obľúbil pre jeho poctivosť, vytrvalosť a vernosť v práci. Lenže ako to už medzi ľuďmi zvyčajne býva, jeho kolegovia a spolurobotníci z poľa mu začali závidieť a žiarlili na neho pre jeho obľúbenosť u tohto farmára. A tak začali u neho Izidora obviňovať z čudáctva a že pre svoju pobožnosť zanedbáva prácu. Zaujímavé je, že Izidor sa pred statkárom vôbec neobhajoval ani nevyviňoval, trpezlivo znášal očierňovanie svojich spolurobotníkov a nehneval sa na nich. Neskôr bol prinútený utiecť z Madridu kvôli mohamedánom do mesta Torrelaguny, kde sa zoznámil a oženil s dievčaťom menom Mária. Tá sa mu stala vernou spoločníckou na životnej ceste, v práci aj vo vrúcnom náboženskom živote. Izidor potom ešte párkrát zažíval príkoria a ohovárania u zemepánov zo strany svojich kolegov. Ale vďaka jeho duchovnému aj rodinnému zázemiu fakty vždy hovorili samé za seba, že teda aj keď sa modlil, aj keď dával čas Bohu v službe núdznym, nikdy im s manželkou nič nechýbalo a jeho práca na poli bola vždy odvedená dôkladne. Po jeho smrti ho pochovali na mestskom cintoríne v Madride. Lenže úcta k nemu postupne narastala a početné zázraky na jeho príhovor spôsobili, že bol vyhlásený za svätého, avšak až 500 rokov od jeho smrti, čo je zrejme typické pre jeho povahové črty skromnosti a trpezlivosti.

Samozrejme, že sa stal patrónom roľníkov.

Ale som presvedčený, že Izidor môže byť skvelým patrónom všetkých, ktorí dnes v práci zažívajú nežičlivé, ohováračské ovzdušie od kolegov, ktorí sú plní zlovestných intríg. Jeho osvedčenou odpoveďou bola poctivosť v práci a vyhýbanie sa hnevu na kolegu. Pre neho neplatilo to starozákonné - oko za oko a zub za zub. Lebo človek v hneve nikdy nekoná čo je správne. Začínajme teda deň omšou alebo aspoň modlitbou.

Sv. Izidor oroduj za všetkých, čo si v neprajnom kolektíve plného napätia denne zarábajú na chlieb!